Kes me oleme?

Lully Gustavson

Lully Gustavson on näitleja ja pedagoog. Ta on Näitlejate Liidu liige ja Rahvusvahelise Nukuteatrite ühenduse UNIMA Eesti Keskuse auliige.

Teatrialase hariduse sai ta Tallinna Kultuurharidusala Koolis Leo Kalmeti käe all, õppides kultuuritööd, näitlemist ja lavastamist. On töötanud näitlejana Eesti Riiklikus Nukuteatris, mänginud J.Tombi nim. Noorsooteatri (praegu Salme Teater) ja Eesti Draamateatri lavastustes. Mängib Harry Gustavsoni Nukuteatri lavastustes teatri asutamisest alates.

Lully Gustavson on lõpetanud Leningradi Riikliku Herzeni-nim. Pedagoogilise Instituudi ja töötanud nii lasteaias kui õpetajana Tallinna Pedagoogilises koolis, mille oli ka ise lõpetanud.

Alates 1969. aastast on Lully Gustavsoni artikleid ilmunud väljaannetes Nõukogude Õpetaja, Õpetajate Leht, Nõukogude Kool, Haridus, Eesti Naine, Õhtuleht jne.

Ajakirjas „Hea Laps” ilmusid 18 aasta jooksul (aastail 2002 – 2020) tema meisterdamise leheküljed Osavnäpp. 

Lully Gustavsoni nukkudest on koostatud palju erinevaid näitusi erinevates Eestimaa paigus:

Tallinna Nukumuuseumis-Lastemuuseumis (3 korda), Laagna raamatukogus, Väike-Õismäe raamatukogus (3 korda), Nurmenuku raamatukogus (2 korda), Kalamaja raamatukogus, Viljandi Linnaraamatukogus, Lihula raamatukogus, Õpetajate Täiendusinstituudis, A.H. Tammsaare Majamuuseumis (2 korda), Tallinna Pedagoogikakoolis. 

Lully Gustavson on avaldanud mitmeid nukuteatri-alaseid raamatuid ja näidendite kogumikke.

2020 – “Lustakaid lavalugusid” (Lühinäidendid täiskasvanuile) Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital    

2012 – „Putukate-mutukate raamat.“ (Loe, laula, meisterda ja mängi!)  („Koolibri“) 

2008 – “Näidendeid koolilavale” II (AVITA) 

2006 – “Kakuke” (Jutu-, meisterdamise- ja teatrimänguraamat) (“Pere ja Kodu” – Ajakirjade kirjastus)   

2003 – “Näidendeid koolilavale” (AVITA)  

1993 – “Teeme ise kingituse” (“Koolibri”) 

1992 – “Teeme ise nukuteatrit” (“Koolibri”)  

1979 – “Nukuteater lasteaias” (ENSV KKM TM Kabinet)

2023. aastal ilmus Lully Gustavsoni mälestusteraamat “Minu elu lood”, mis sisaldab ka valiku autori luuleloomingust.

Harry Gustavson

Harry Gustavson on nukunäitleja ja pedagoog. Ta on Näitlejate Liidu liige ja Rahvusvahelise Nukuteatrite Ühenduse UNIMA Nõukogu liige, al. 2021 selle organisatsiooni auliige.

Nukuteatrialase hariduse sai Eesti Teatriühingu Õppestuudio Nukuteatri osakonnas. Töötas 37 aastat näitlejana, peaadministraatorina ja direktori asetäitjana Eesti Riiklikus Nukuteatris. Praegu näitleja Harry Gustavsoni Nukuteatris.

Teatritöö kõrvalt lõpetas filoloogi ja inglise keele õpetajana Tartu Riikliku Ülikooli. On töötanud õpetajana Audentese Erakooliu Lastekoolis (17 aastat) ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses (18 aastat).

Harry Gustavson on osalenud paljudes filmidublaažides (nt. sari „38 papagoid“) ja Eesti Televisiooni lastesarjades („Lugu kutsikast, kes…” 1978–79; „Kikerikii” 1981–83; „Hei, pöialpoisid!” 1984–88 „Tammetõru seiklused” 1988–89), samuti „Hunt Kriimsilma 9 ametit“ jt.

Koos Maile Hiietiga dubleeris Harry Gustavson BBC lastesarja „Teletupsud“.

2023. a. esines nimirollis BMFK tudengifilmis “Volli”.

 

Harry ja Lully Gustavson on juhtinud mitmeid nukuteatrialaseid projekte ja tasuta ürituste sarju :

Alates 2019. a. UNIMA Eesti Keskuse projekt “Erivajadustega inimestele parem elukvaliteet nukuteatri kaudu“ („Teater kõige nõrgematele“). Tallinna Haridus- ja Sotsiaalameti toetusel annavad Eesti nukuteatrid tasuta etendusi ja viivad läbi nukutöötubasid Tallinna erivajadustega lastega tegelevates koolides, lasteaedades ja turvakeskustes. Seni on toimunud viis kuue kuni kaheksa üritusega vooru.

2011 – 2012 Projekt „Muinasjutud nukkudega Tallinna raamatukogudes“ koostöös Tallinna Keskraamatukoguga. 

2009 – 2011 Üle-Eestiline projekt „Teeme ise 1000 nukku“ . Lapsed ja täiskavanud üle Eesti tegid kokku üle 1500 teatrinuku. Näituselt Väike-Õismäel Nurmenuku raamatukogus läksid nukud rändama üle Eesti. 2011. aasta kevadel olid nukud Tallinna vanalinna akendel. Paljud nendest nukkudest leidsid tee Tallinna Lastehaiglasse, kus nad laste vaimse tervise keskuses aitavad kaasa laste tervenemisele.

2009 – 2010 Projekt „Nukuteater – laste fantaasiarikaste mängude ja loovuse algus“ Tallinna Nurmenuku raamatukogus.

2001 – 2005 Projekt „Nukuteater – laste fantaasiarikaste mängude ja loovuse algus“ Tallinna Lastemuuseumis.

Lully ja Harry Gustavson on juhendanud mitmeid laste ja noorte näiteringe ning nukuringe.  18 aastat juhendasid  nad erivajadustega noorte näiteringi Astangu Kutse-rehabilitatsiooni keskuses.